کتابخانه‌های دانشگاهی و پژوهشی

کتابخانه‌های دانشگاهی و پژوهشی

این نوع کتابخانه ارتباط مستقیمی با نیازهای آموزشی و پژوهشی استادان و دانشجویان دارد و هدف اساسی آن حمایت از برنامه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه است.
فراهم ساختن امکان پیشرفت تحصیلی دانشجویان ، خدمت به استادان در امر انتقال دانش، و اعتلای برنامه‌های پژوهشی و مطالعات پیشرفته از رسالت‌های کتابخانه دانشگاهی است.
امروزه، اعتبار و عظمت دانشگاه‌ها در شهرت آنها در پرداختن به امر پژوهش و پیشرفت دانش است و توفیق یک دانشگاه در گرو تجهیز خود به ابزار تحقیق، از جمله کتابخانه‌های غنی و مجهز است.

در واقع موفقیت برنامه‌های پژوهشی دانشگاه و برگزاری دوره‌های عالی تحقیقاتی و تخصصی، منوط به تدارک منابع غنی و ارائه خدمات شایسته توسط کتابخانه دانشگاهی است که عمده ترین ابزار آن نرم افزار کتابداری و مدیریت اسناد است.
کتابخانه دانشگاهی معمولا از یک کتابخانه مرکزی و تعدای کتابخانه دانشکده‌ای تشکیل می‌شود. که در اینصورت اینگونه دانشگاه‌ها می‌توانند از سیستم مدیریت یکپارچه کتابخانه‌ای پاسارگاد استفاده نمایند.

سیستم یکپارچه کتابداری و مدیریت اسناد پاسارگاد ، مجموعه جامعی از ماژول‌ها و امکاناتی است که برای بهبود عملکرد دانشکده‌ها ،دانشجویان و محققین حرفه‌ای و همینطور میزان ثمر بخشی کتابداران طراحی شده است.

این نرم افزار هم اکنون در بیش از 100 کتابخانه دانشگاهی نصب و در حال استفاده است.

برخی امکانات اصلی مورد نیاز کتابخانه‌های تخصصی

پشتیبانی از ورود اطلاعات انواع مدارک و اسناد

نرم افزار کتابخانه دانشگاهی باید امکان ورود اطلاعات تمام انواع مواد کتابخانه‌ای را دارا باشد(نظیر کتاب ، پایان‌نامه ، مقاله و ...)

خدمات اشاعه اطلاعات از طریق اوپک (OPAC:Online Public Access Catalog)

اوپک (دسترسی برخط همگانی) این امکان را در اختیار اعضا و امانت گیرندگان کتابخانه قرار می‌دهد که در هر هنگام از شبانه روز به سایت کتابخانه متصل شوند ، منابع کتابخانه را جستجو نمایند ، از وضعیت خود در میز امانت مطلع شوند، کتب مورد نیاز خود را رزرو نمایند و در صورت لزوم از منابع دیجیتالی سایت کتابخانه بصورت آنلاین استفاده نمایند.

امکان سازماندهی منابع دیجیتالی و چندرسانه‌ای مانند تصویر ، صوت، فیلم و کتب الکترونیکی EBook

بهره‌وری از منابع الکترونیکی این امکان را به دانشجویان می‌دهد که در هر زمان و مکانی بتوانند با استفاده از وب سایت کتابخانه به مطالعه آنلاین منابع بپردازند. این منابع فضای فیزیکی کتابخانه را اشغال نمی‌کنند و استفاده از آنها دارای محدودیت نیست بطوریکه یک کتاب الکترونیک را صدها کاربر می‌توانند بصورت همزمان مطالعه نمایند.
نرم افزار پاسارگاد برای نمایش فایلهای دیجیتالی از نمایشگر اختصاصی خود استفاده می‌کند.این نمایشگر امکانات مختلفی در اختیار کاربر قرار می‌دهد که موجب مطالعه راحت‌تر کتاب الکترونیک می‌گردد.

امکان جستجوی ساده و پیشرفته(برای کتابداران)

امکان انجام جستجو منابع به روش‌های مختلف کمک خواهد کرد تا همه اعضای کتابخانه با هر میزان آشنایی که با رایانه دارند بتوانند منابع کتابخانه را جستجو نمایند.

تهیه گزارشات متنوع چاپی نظیر تازه‌های کتابخانه،کارکرد اعضا و مدارک و ...)

تهیه گزارش‌های متنوع آماده و قابل تغییر توسط کتابدار از ملزومات هر سیستم کتابخانه است. در این نرم افزار امکان تغییر در گزارشات آماری توسط کاربر وجود دارد. علاوه بر این کتابدار خواهد توانست با تعریف کدهای آماری برای اعضا و اسناد کتابخانه و قراردادن هر عضو یا مدرک درون یکی از گروهها به راحتی از کاربرد مدارک و کارکرد اعضا مطلع گردد.

Twitter

    ویژگیهای ظاهری سایت

    رنگهای تعریف شده

    سبک سایت

    سبک پاصفحه

    تصویر زمینه