کتابخانه‌های تخصصی

کتابخانه‌های تخصصی در بیمارستانها،سازمانها و شرکتها

بسیاری از شرکتها و دیگر سازمان‌ها برای برآوردن نیازهای کارکنان خود یک کتابخانه احداث می‌کنند. چنین کتابخانه‌هایی در زمره کتابخانه‌های تخصصی قرار می‌گیرند. مجموعه یک کتابخانه تخصصی متناسب نیازها و اهداف سازمانی است که کتابخانه در خدمت آن است.
کتابخانه تخصصی همگام با رشد سریع در تمام رشته‌های علوم ، اهمیت روز افزونی می‌یابد. متخصصین در رشته‌های گوناگون باید برای تصمیم گیری به اطلاعات متکی باشند. به این دلیل آنها باید قبل از شروع برنامه‌های جدید نتایج کارها و تحقیقات پبشبن را در اختیار داشته باشند. آنها برای اطلاعات مورد نیازشان به کتابخانه‌های تخصصی متکی خواهند بود.

این نوع کتابخانه‌ها معمولا در موسسات دولتی و تجاری ،موزه‌ها ،بیمارستان‌ها ،انجمن‌ها و سایر نهادهایی که با نیازهای اطلاعاتی ویژه سرو کار دارند ایجاد می‌شوند.
نرم افزار کتابداری و مدیریت اسناد پاسارگاد بعنوان یک بسته نرم افزاری هوشمند با قابلیت یادگیری و استفاده آسان کتابداران و کارشناسان اطلاعات را یاری می‌کند تا اطلاعات ناهمگون و متنوع این گونه کتابخانه‌ها را در راستای اهداف سازمان خود سازماندهی و مدیریت نمایند.

برخی امکانات اصلی مورد نیاز کتابخانه‌های تخصصی

پشتیبانی از ورود اطلاعات انواع مدارک و اسناد

نرم افزار کتابخانه دانشگاهی باید امکان ورود اطلاعات تمام انواع مواد کتابخانه‌ای را دارا باشد(نظیر کتاب ، پایان‌نامه ، مقاله و ...)

خدمات اشاعه اطلاعات از طریق اوپک (OPAC:Online Public Access Catalog)

اوپک (دسترسی برخط همگانی) این امکان را در اختیار اعضا و امانت گیرندگان کتابخانه قرار می‌دهد که در هر هنگام از شبانه روز به سایت کتابخانه متصل شوند ، منابع کتابخانه را جستجو نمایند ، از وضعیت خود در میز امانت مطلع شوند، کتب مورد نیاز خود را رزرو نمایند و در صورت لزوم از منابع دیجیتالی سایت کتابخانه بصورت آنلاین استفاده نمایند.

امکان سازماندهی منابع دیجیتالی و چندرسانه‌ای مانند تصویر ، صوت، فیلم و کتب الکترونیکی EBook

بهره‌وری از منابع الکترونیکی این امکان را به دانشجویان می‌دهد که در هر زمان و مکانی بتوانند با استفاده از وب سایت کتابخانه به مطالعه آنلاین منابع بپردازند. این منابع فضای فیزیکی کتابخانه را اشغال نمی‌کنند و استفاده از آنها دارای محدودیت نیست بطوریکه یک کتاب الکترونیک را صدها کاربر می‌توانند بصورت همزمان مطالعه نمایند.
نرم افزار پاسارگاد برای نمایش فایلهای دیجیتالی از نمایشگر اختصاصی خود استفاده می‌کند.این نمایشگر امکانات مختلفی در اختیار کاربر قرار می‌دهد که موجب مطالعه راحت‌تر کتاب الکترونیک می‌گردد.

امکان جستجوی ساده و پیشرفته(برای کتابداران)

امکان انجام جستجو منابع به روش‌های مختلف کمک خواهد کرد تا همه اعضای کتابخانه با هر میزان آشنایی که با رایانه دارند بتوانند منابع کتابخانه را جستجو نمایند.

تهیه گزارشات متنوع چاپی نظیر تازه‌های کتابخانه،کارکرد اعضا و مدارک و ...)

تهیه گزارش‌های متنوع آماده و قابل تغییر توسط کتابدار از ملزومات هر سیستم کتابخانه است. در این نرم افزار امکان تغییر در گزارشات آماری توسط کاربر وجود دارد. علاوه بر این کتابدار خواهد توانست با تعریف کدهای آماری برای اعضا و اسناد کتابخانه و قراردادن هر عضو یا مدرک درون یکی از گروهها به راحتی از کاربرد مدارک و کارکرد اعضا مطلع گردد.

Twitter

    ویژگیهای ظاهری سایت

    رنگهای تعریف شده

    سبک سایت

    سبک پاصفحه

    تصویر زمینه