کتابخانه‌های دیجیتالی

کتابخانه‌های دیجیتالی

امروزه بسیاری از مراکز در کنار کتابخانه‌های چاپی و سنتی خود اقدام به ایجاد کتابخانه‌های دیجیتالی می‌نمایند تا از این طریق برخی نارسایی‌ها در زمینه کمبود منابع یا تنوع مدارک خود را جبران نمایند.
علاوه بر این بسیاری از مراکزی که دارای محدودیتهای فضای فیزیکی برای ایجاد و راه اندازی کتابخانه هستند می‌توانند از این نوع کتابخانه‌ها برای پاسخگویی به نیازهای علمی اعضای سازمان خود خود بهره بردارند.
مزیتهای کتابخانه‌های دیجیتالی :

دسترسی به منابع سیستم از همه جا و همه وقت: بدلیل آنلاین بودن منابع در این سیستم ها کاربران می‌توانند در هر جایی که هستند با دسترسی به شبکه اینترنت از طریق کامپیوتر یا تلفن همراه از امکانات سیستم استفاده کنند.
عدم نیاز به فضای فیزیکی و نیروی انسانی: بر خلاف کتابخانه‌های چاپی که نیاز به فضای نسبتا زیادی دارند این نوع کتابخانه‌ها اصلا به فضای فیزیکی نیازی ندارند و تماما روی کامپیوتر سرور قرار دارند.
عدم محدودیت استفاده همزمان : در کتابخانه‌های چاپی و سنتی بسیار اتفاق می‌افتد که اعضا کتابخانه برای امانت یک مدرک باید روزها و حتی ماه‌ها در صف انتظار باشند.اما در کتابخانه‌های دیجیتالی این محدودیت وجود ندارد و تعداد بیشماری از اعضای کتابخانه می‌توانند در یک زمان از یک کتاب دیجیتالی استفاده کنند بدون آنکه محدودیتی در کار بقیه کاربران ایجاد شود.

نرم افزار پاسارگاد قادر است تا کار مدیریت اسناد چاپی و دیجیتالی را در کنار هم و در یک سیستم یکپارچه به نحو موثری انجام دهد.

برخی امکانات اصلی مورد نیاز کتابخانه‌های دیجیتالی

پشتیبانی از ورود اطلاعات انواع مدارک و اسناد

نرم افزار کتابخانه دانشگاهی باید امکان ورود اطلاعات تمام انواع مواد کتابخانه‌ای را دارا باشد(نظیر کتاب ، پایان‌نامه ، مقاله و ...)

خدمات اشاعه اطلاعات از طریق اوپک (OPAC:Online Public Access Catalog)

اوپک (دسترسی برخط همگانی) این امکان را در اختیار اعضا و امانت گیرندگان کتابخانه قرار می‌دهد که در هر هنگام از شبانه روز به سایت کتابخانه متصل شوند ، منابع کتابخانه را جستجو نمایند ، از وضعیت خود در میز امانت مطلع شوند، کتب مورد نیاز خود را رزرو نمایند و در صورت لزوم از منابع دیجیتالی سایت کتابخانه بصورت آنلاین استفاده نمایند.

امکان سازماندهی منابع دیجیتالی و چندرسانه‌ای مانند تصویر ، صوت، فیلم و کتب الکترونیکی EBook

بهره‌وری از منابع الکترونیکی این امکان را به دانشجویان می‌دهد که در هر زمان و مکانی بتوانند با استفاده از وب سایت کتابخانه به مطالعه آنلاین منابع بپردازند. این منابع فضای فیزیکی کتابخانه را اشغال نمی‌کنند و استفاده از آنها دارای محدودیت نیست بطوریکه یک کتاب الکترونیک را صدها کاربر می‌توانند بصورت همزمان مطالعه نمایند.
نرم افزار پاسارگاد برای نمایش فایلهای دیجیتالی از نمایشگر اختصاصی خود استفاده می‌کند.این نمایشگر امکانات مختلفی در اختیار کاربر قرار می‌دهد که موجب مطالعه راحت‌تر کتاب الکترونیک می‌گردد.

امکان جستجوی ساده و پیشرفته(برای کتابداران)

امکان انجام جستجو منابع به روش‌های مختلف کمک خواهد کرد تا همه اعضای کتابخانه با هر میزان آشنایی که با رایانه دارند بتوانند منابع کتابخانه را جستجو نمایند.

تهیه گزارشات متنوع چاپی نظیر تازه‌های کتابخانه،کارکرد اعضا و مدارک و ...)

تهیه گزارش‌های متنوع آماده و قابل تغییر توسط کتابدار از ملزومات هر سیستم کتابخانه است. در این نرم افزار امکان تغییر در گزارشات آماری توسط کاربر وجود دارد. علاوه بر این کتابدار خواهد توانست با تعریف کدهای آماری برای اعضا و اسناد کتابخانه و قراردادن هر عضو یا مدرک درون یکی از گروهها به راحتی از کاربرد مدارک و کارکرد اعضا مطلع گردد.

Twitter

    ویژگیهای ظاهری سایت

    رنگهای تعریف شده

    سبک سایت

    سبک پاصفحه

    تصویر زمینه