مراکز اسناد

مراکز اسناد و آرشیوها

مرکز اسناد به مجموعه‌ای از مواد و مطالب مستند موجود در یک سازمان یا بخش تجاری اطلاق می‌شود که برای مراجعه و استفاده گردآوری شده است.
قبلا آرشیو یا بایگانی به مدارک راکد و قدیمی موجود دریک سازمان اطلاق می‌شد اما امروزه دو دسته دیگر از مدارک را نیز شامل می‌شود : الف:مدارکی که سازمان‌های دولتی بصورت روزانه به آنها مراجعه می‌کنند. مانند آرشیو صدا و سیما
ب :اسناد و مدارکی که نشانه فعالیت‌های جاری شرکت‌ها هستند.مانند اسناد مناقصه و قراردادها
سازمان اسناد ملی ایران –اداره کل آرشیو وزارت امور خارجه –مرکز آرشیو واسناد صدا وسیما از جمله آرشیوهای کشور هستند.

نرم افزار کتابداری و مدیریت اسناد پاسارگاد به این قبیل مراکز کمک می‌کند تا اسناد ناهمگون و مختلف خود را اعم از چاپی یا دیجیتالی به نحو موثری سازماندهی و قابل استفاده نمایند.

برخی امکانات اصلی مورد نیاز مراکز اسناد و آرشیو

پشتیبانی از ورود اطلاعات انواع مدارک و اسناد

نرم افزار کتابخانه دانشگاهی باید امکان ورود اطلاعات تمام انواع مواد کتابخانه‌ای را دارا باشد(نظیر کتاب ، پایان‌نامه ، مقاله و ...)

خدمات اشاعه اطلاعات از طریق اوپک (OPAC:Online Public Access Catalog)

اوپک (دسترسی برخط همگانی) این امکان را در اختیار اعضا و امانت گیرندگان کتابخانه قرار می‌دهد که در هر هنگام از شبانه روز به سایت کتابخانه متصل شوند ، منابع کتابخانه را جستجو نمایند ، از وضعیت خود در میز امانت مطلع شوند، کتب مورد نیاز خود را رزرو نمایند و در صورت لزوم از منابع دیجیتالی سایت کتابخانه بصورت آنلاین استفاده نمایند.

امکان سازماندهی منابع دیجیتالی و چندرسانه‌ای مانند تصویر ، صوت، فیلم و کتب الکترونیکی EBook

بهره‌وری از منابع الکترونیکی این امکان را به دانشجویان می‌دهد که در هر زمان و مکانی بتوانند با استفاده از وب سایت کتابخانه به مطالعه آنلاین منابع بپردازند. این منابع فضای فیزیکی کتابخانه را اشغال نمی‌کنند و استفاده از آنها دارای محدودیت نیست بطوریکه یک کتاب الکترونیک را صدها کاربر می‌توانند بصورت همزمان مطالعه نمایند.
نرم افزار پاسارگاد برای نمایش فایلهای دیجیتالی از نمایشگر اختصاصی خود استفاده می‌کند.این نمایشگر امکانات مختلفی در اختیار کاربر قرار می‌دهد که موجب مطالعه راحت‌تر کتاب الکترونیک می‌گردد.

امکان جستجوی ساده و پیشرفته(برای کتابداران)

امکان انجام جستجو منابع به روش‌های مختلف کمک خواهد کرد تا همه اعضای کتابخانه با هر میزان آشنایی که با رایانه دارند بتوانند منابع کتابخانه را جستجو نمایند.

تهیه گزارشات متنوع چاپی نظیر تازه‌های کتابخانه،کارکرد اعضا و مدارک و ...)

تهیه گزارش‌های متنوع آماده و قابل تغییر توسط کتابدار از ملزومات هر سیستم کتابخانه است. در این نرم افزار امکان تغییر در گزارشات آماری توسط کاربر وجود دارد. علاوه بر این کتابدار خواهد توانست با تعریف کدهای آماری برای اعضا و اسناد کتابخانه و قراردادن هر عضو یا مدرک درون یکی از گروهها به راحتی از کاربرد مدارک و کارکرد اعضا مطلع گردد.

Twitter

    ویژگیهای ظاهری سایت

    رنگهای تعریف شده

    سبک سایت

    سبک پاصفحه

    تصویر زمینه